Na czym polega kamerowanie kanalizacji?

/Na czym polega kamerowanie kanalizacji?

Na czym polega kamerowanie kanalizacji?

W sytuacji, kiedy działanie kanalizacji wzbudza wątpliwości co do jej działania, należy podjąć decyzję w kwestii wezwania specjalistów, którzy za pomocą specjalistycznego sprzętu przeprowadzą jej inspekcję. Firmy, które się tym zajmują, przeprowadzają badanie przy użyciu kamery wizyjnej, a analiza na jej podstawie pozwolić wysnuć wnioski na temat błędów.

Kamerowanie kanalizacji – na czym polega

Kamerowanie kanalizacji pozwala na prawidłową ocenę sytuacji, która znajduje się wewnątrz kanałów. Polega na wprowadzeniu kamery do kanałów, a następnie pozwala dokładnie przeanalizować zaistniałą sytuację. Kamery, które wprowadzane są do kanałów, są wyposażone w obrotową głowicę obiektywu, przez co można prawidłowo i dokładnie ocenić stan rur. Dodatkowym plusem jest możliwość oświetlenia kanału, dzięki czemu rewizja jest jeszcze bardziej dokładna. Końcowym efektem jest raport, który zawiera dokładne informacje na temat aktualnie eksploatowanego odcinka. Poza tym raport powinien zawierać zdjęcia, katalog ewentualnych uszkodzeń, wykresy oraz szkic oparty na przebiegu kanalizacji. 

Co można uzyskać poprzez kamerowanie kanalizacji?

Zdecydowanie się na zabieg inspekcji poprzez kamerowanie kanalizacji można uzyskać informacje na temat:

  • wystających uszczelek – mogą one powodować niedrożność kanalizacji;
  • uszkodzenia mechanicznego rur – jeden z najpowszechniejszych uszkodzeń kanalizacji;
  • nieszczelności połączeń rur;
  • nieprawidłowych spadków;
  • przeszkód w postaci ciał stałych.

Operacje związane z monitoringiem kanalizacji mają również swoje odbicie w Polskich Normach, a reguła brzmi następująco:

Zgodnie z obowiązującą Polską Normą „Budowa i badania przewodów kanalizacyjnych” (PN-EN 1610 z marca 2002 r.), zgodnie z pkt. 12 tej normy, po zakończeniu montażu przewodów powinny być przeprowadzone właściwe kontrole obejmujące kontrolę wizualną. Zgodnie z Polską Normą Nr PN-EN 13508-2 i punktem 5.2 tej normy, kontrola wizualna powinna obejmować „inspekcję rurociągu od wewnątrz” przy użyciu zdalnie sterowanej kamery przewodowej telewizji przemysłowej.

 

By | 2020-09-28T07:39:54+00:00 Czerwiec 8th, 2020|Możliwość komentowania Na czym polega kamerowanie kanalizacji? została wyłączona

About the Author: